A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által támogatott projektek

bga-tamogatas

2023

Nexus 10 MK-II amplifikátor – BGA/5411/3/2023

Az alapítvány eszköztárát a Nexus 10 MK-II amplifikátorral sikerült bővíteni, amely a biofeedback terápia alkalmazását is lehetővé teszi.

A biofeedback egy modern informatikával támogatott, aktív tanulásra, és önfejlesztésre épülő tréning, rendkívül hatékony tanulási és önszabályozási technika: a testi-lelki egészség eszköze.

A Biofeedback (biológiai visszacsatolás) a szervezetben lezajló élettani változások érzékelhető visszajelzése. Olyan testi folyamatok visszajelzésére vonatkozik, amelyek szabályozása a szervezetben folyamatosan, de sokszor tudattalanul zajlik.

Ez a módszer abból indul ki, hogy minden testi funkciót, amit észlelünk képesek vagyunk akaratlagosan befolyásolni, azaz hogy érzékszervi jelek segítségével, az automatikus életfolyamatok kontrollja megtanulható.

A Biofeedback tehát azáltal segít, hogy a folyamatos visszajelzések adásával érzékelhetővé teszi a testi folyamatok azon pontjait, melyek módosításra szorulnak.

Amennyiben a tulajdonképpen tudattalanul végbemenő testi funkciókat tudatosítjuk, megtanulhatjuk azt is, hogy célirányosan, mentálisan irányítsuk őket. Így ez a módszer lehetőséget kínál arra, hogy ezt a folyamatot láthatóvá tegyük, és ily módon létrejön a szervezet működésének tudatosító visszacsatolása, mely segítségével megtanuljuk befolyásolni, optimalizálni azokat. Tehát a folyamat lényege a tanulás, operáns kondicionálás, mely során a kliens megtanulja a fiziológiás működését tudatosan kontrollálni, optimalizálni, általa a test nem optimális működése korrigálható.

A biofeedback készülék arra való, hogy a szervezet működését kísérő bioelektromos jelenségeket a testfelületre helyezett szenzorok segítségével érzékelje, majd a számítógép segítségével analóg látási vagy hallási ingerekké alakítsa át, így azokat felfoghatóvá tegye. Emellett a készülék az optimális szervezeti működés jelalakját is bemutatja, a biofeedback helyzetben lévő személynek pedig az a feladata, hogy egész viselkedésével, testtartásával, izomállapotának és pszichikus élményeinek akaratlagos szabályozásával ezt az optimális működést jelző ingermintát elérje. Ily módon megtanulhatjuk szervezetünk működését szabályozni, testi-lelki működéseinket eredményesen befolyásolni.

2022

Neurobit Optima amplifikátor – BGA/5688/2022

A támogatásból két különböző projekt valósult meg. Egyrészt bővült az alapítvány eszköztára a Neurobit Optima amplifikátorral, amely a neurofeedback terápia időtartamának lerövidítését segítené elő. A Neurobit Optima amplifikátorral végzett vizsgálat neurofeedback terápiát végző szakembereknek nagy segítség lehet abban, hogy az eddig alkalmazottnál célzottabb, hatékonyabb, egyénre szabott és tudományosan alátámasztott kezelést végezzen, ugyanis a mérés alapján kimutatható mely területeket kell stimulálni a terápia során. A Neurobit Optima amplifikátor, valamint az amplifikátor használatához szükséges számítógép megvásárlásán kívül a program használatának, gyakorlati alkalmazásának megtanulását biztosító képzés is a projekt része. A képzés részben Sepsiszentgyörgyön, részben Bukarestben zajlott.

A támogatás másrészt egy komplex gondolkodásfejlesztő program megvalósítását tette lehetővé 3 héten keresztül, heti három alkalommal. A program 13, szociokulturálisan hátrányos, tanulási nehézséggel küzdő gyerek számára indult, a sepsiszentgyörgyi Gödri Ferenc Általános Iskolában. A gondolkodásfejlesztő program célja szociokulturálisan hátrányos gyerekek verbális-elemző-szekvenciális gondolkodásmódjának fejlesztése. Ezen gyerekeknél a környezeti hátrányok miatt egyoldalú lesz az információfeldolgozás és ezáltal lemaradnak a tudás megszerzésében.

A szervezet eszközbeszerzésének támogatása – BGA/1369/2022

Az alapítvány eszköztárának bővítése a neurofeedback terápiában használt szoftverek vásárlásával valósult meg.

A szoftverek a svájci székhelyű BEE Medic GmbH akkreditált, innovatív terápiás termékeket forgalmazó webáruházából a www.beemedic.com oldalról voltak beszerezve.

Az Arcade (néhány jól ismert videójáték gyűjteménye, amelyeket neurofeedback alkalmazáshoz alakítottak át), Dual Drive2 (az animáció lehetővé teszi, hogy a páciensek részt vegyenek egy autóversenyen), és a Toy Train Adventure (egy játékmozdony színes drágakövekkel teli világokon halad keresztül, és összegyűjti azokat) szoftvercsomagok voltak kiválasztva.

A feedback szoftverek nélkülözhetetlenek a terápia kivitelezésében. Az egyén kiválasztja az alkalomnak megfelelő filmet/játékot és az elektródákon keresztül stimuláljuk a tünetüknek megfelelő agyi területeket, miközben az egyén játszik vagy nézi a képernyőt. Minél változatosabb feedback ajánlatunk van, annál több lehetősége van a lelki állapotának megfelelően választani.

  • Arcade
  • Dual Drive2
  • Toy Train Adventure

2021

Alapítvány működésének és szoftverbeszerzésének támogatása – BGA/5926/4/2021

Az “Alapítvány működésének és szoftverbeszerzésének támogatása” projektben 2022 január és május között 320 támogatott neurofeedback terápiás kezelést biztosított különböző tünetegyüttessel rendelkező, szociálisan hátrányos egyén számára.

Az alábbi kórképpel diagnosztizált egyének vettek részt a terápiában: 5 ADHD -, 3 speciális nevelési igényű-, 4 epilepsziával diagnosztizált gyerek, 1 sclerosis multiplexben szenvedő 61 éves nő, 2 depressziós felnőtt, 1 mellrákos nő, 3 agyi történésen átesett középkorú, 2 szkizofrén fiatal, valamint 4 dadogó serdülő és 1 Down-szindrómás gyermek.

Tomatis terápia eszköztárának beszerzése – BGA/737/2021

A Tomatis-tréninget egy speciális berendezéssel az "elektromos füllel" végezzük, mely egyszerre több irányból és több formában stimulálja a központi idegrendszert egy speciális fejhallgatón, illetve a testre tett "vibrátoron" keresztül. Ilyen speciális fejhallgató a Beyerdynamic fejhallgató. Ugyanakkor a program kivitelezéséhez elengedhetetlen a megfelelő paraméterekkel rendelkező Apple gép is.

Az olvasás a legnagyobb varázslat – BGA/4202/2021

A projekt célja a Legyen öröm a tanulás, illetve a Nyelvében él a nemzet című projektek folytatása, amelyek a tanulási zavarral, nehézséggel diagnosztizált gyerekek fejlesztésére fókuszáltak. A projektben résztvevő gyerekek fejlesztése képességeik felmérésével kezdődött, az egyéni fejlesztési terv megvalósítása érdekében. A fejlesztés magába foglalta a neurofeedback terápia alkalmazását, a részképességek, valamint az olvasás- írás-, számolás területein való fejlesztést is.

Fotógaléria

2020

Stroke Center Alapítvány rehabilitációs tevékenységének támogatása – BGA/5849/4/2020

2021 január 1-től A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. jóvoltából a Stroke Center Alapítvány támogatott rehabilitációs tevékenységet biztosít neurofeedback terápia, illetve diszfágia (nyelési nehézség, zavar) esetén. A diszfágia terápia a VitalStim Plus készülékkel valósul meg.

Neuroamp készülék – BGA/5445/4/2020

A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával a Stroke Center Alapítvány eszköztára egy orvostudományi eszköz, a Neuroamp (Set Basic-Pro Neurofeedback) készülékkel bővült, amely a neurofeedback terápia kivitelezését teszi lehetővé

A neurofeedback egy EEG detektáláson alapuló terápiás és fejlesztőmódszer, amely segít az idegrendszer működésének a harmonizálásában. A neurofeedback tréning egyfajta agyhullám biofeedback. Egy tipikus kezelés alatt a fejbőrre és a fülcimpákra elektródákat helyezünk és elektronikus mérőberendezéssel mérjük az egyes agyhullámokat. A számítógép képernyőjén azonnal, valós időben visszajelzést kapunk.

Az elektródák mérik az agyból származó elektronikus hullámokat – hasonlóképpen mint az orvos a szívverést egy kivizsgálás alkalmával. Semmilyen elektromos áramot nem vezetünk az agyba, csak az agy elektromos aktivitását monitorozzuk és jelenítjük meg a képernyőn. A kezelésekkel és gyakorlatozással az agyhullámok átképezhetők ideális, egészséges agyhullámokká és maradandó javulást érhetünk el.

Függetlenül attól, hogy a probléma a figyelemhiányból, tanulási zavarból, stroke-ból, fejsérülésből, agyműtétből, epilepsziából, kognitív működési zavarból (származhat öregedésből, depresszióból, túlzott aggódásból) fakad, a neurofeedback kezelés egy lehetőséget nyújt a rehabilitációra az agyhullámok átképzésével.

Fotógaléria

Diszfágia terápia VitalStim Plus készülékkel – BGA/5212/2020

Az 5212 regisztrációs számú, egészségügyi ellátás biztosítása célú pályázat által 3 amiotrófiás laterális szklerózis, 1 hipotón szindrómával, 2 faciális parézissel, 6 agyvérzés utáni nyelési nehézséggel, 3 nyelvbénulással, 1 Maros megyében élő Huntington-korban szenvedő beteg végzett diszfágia terápiát VitalStim Plus készülékkel.

A VitalStim Plus készülék elektromos neuromuszkuláris stimulációval fejleszti a nyelésben részt vevő izmokat, amelyek számos neurológiai kórképpel diagnosztizált beteg esetében érinteté válik, megnehezítve ezáltal a beteg életét, mivel számos következménnyel járhat, pl. kiszáradás, alultápláltság, aspiráció, akár halál is végső esetben.

A program a koronavírus járvány miatti kijárási tilalom végett június elsejétől indult és december 29-én ért véget. A program kivitelezésére a kabinetet a terápiára- és a vírus helyzet követelményeinek is eleget tevő, steril környezet biztosítására alkalmas Tomorad magánklinika biztosította.

Fotógaléria

Nyelvében él a nemzet – BGA/1577/2020

A „Nyelvében él a nemzet” című Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által támogatott projekt célja egy olyan fejlesztési- nevelési program biztosítása, amely az anyanyelvi identitástudat kialakítására fókuszál az olvasás, illetve szövegértő olvasás fejlesztése által.

A fejlesztő tevékenységek során az anyanyelvi kommunikáció területén a NILD, a Sindelar 2 és a Meixner-módszereket alkalmaztuk.

Fotógaléria

Támogatás

A nyelési nehézséggel diagnosztizált betegek számára 2020. június 15. – december 20. között a VitalStim készülékkel elősegített diszfágia terápia a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által támogatott.

2019

"Legyen öröm a tanulás" – BGA/6906/2019

A projekt célja a tanulási nehézségekkel, zavarokkal diagnosztizált gyermekek fejlesztése.

"Éld az élet kihívásait az idegrendszeri kórképek labirintusában" - Élet Parkinson kórral – BGA/170/2019

Alapítványunkról, munkatársainkról és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. általi támogatásról itt olvasható az újságcikk.